разбрах, че съм настроила доста хора срещу себе си публикувайки студентски бисери; това бе експеримент и за мен самата; bogus бе така добра да ме подкани да публикувам и един добър пример, в името на баланса; прегледах и установих, че от 55 предадени работи на тема корпоративен блог и пр съм писала три шестици и няколко неща съм оставила без оценка, защото иначе бих писала слаб
това е част от работата на една от любимите ми студентки през миналия семестър – малко доказателство, че има и то не единични случаи и много умни, способни, даровити, грамотни, възпитани, работливи и ученолюбиви студенти у нас
„И така, нека се върнем към темата – защо блоговете биха били от полза за бизнес интересите на команията или организацията?
Болговете, ако не се употребяват като инструменти за лично изразяване или артистично творчество са невероятно гъвкави инструменти със характерни свойства и опции, което ги прави лесно приложими към най–различни типове онлайн комуникация.
Това са някои от преимуществата на блоговете в сфетрата на корпоративните комуникации:
1. Блогът ни предоставя възможността за директна комуникация между компанията и публиките й.
2. Блогът е начин да кажем на публиките си, че има „реален” човек, който говори с тях.
3. Лесно може да се кликне на линк, който да ни препрати към източници на информация с характер подобен на сайта на компанията.
4. Чрез блоговте се спестяват дни работа, които биха се пропилели в чакане, материала на компанията да се появи в Интернет пространството.
5. Няма нужда да сме ИТ експерти, за да създадем и поддържаме блог.
6. Все по-често журналистите търсят информация из блоговете.
7. Може да бъде качено голямо количество информация, която лесно да бъде намерена.
Това са няколко неща, които могат да помогнат на организацията при поддръжката на блог:
1. Публикувайте незабавно информацията, пряко касаеща компанията.
2. Изберете новини, свързани с компанията от други източници и ги публикувайте своевременно в блога.
3. Поправяйте грешките веднага щом ги забележете.
4. Разкажете своята история. Историите са най-добрият начин публиките да разберат и да се идентифицират с идеите и концепциите на компанията. Блоговете с тяхната простота и лесна употреба правят писането и публикуването наистина лесно, давайки по този начин възможност на тези, които не са се родили писатели поле за изява.
5. От хората, които създават корпоративни блогове се изискват определени умения при оформянето на посланията към публиките – те трябва да са кратки и ясни и интересни за четене.
6. Блоговете трябва редовно да се поддържат, в противен случай бързо изгубват своите привърженици.
7. Бизнес блоговете имат нужда от собствена визия.
8. Блоговете трябва да бъдат регистрирани в различни търсачки.
9. ПР блогът също има нужда от ПР.
Тези точки в никакъв случай не претендират за изчерпателност, те по-скоро набелязват основните щрихи на блог комуникацията и позволяват да се придобие обща представа за ролята на ПР-а в on-line пространството.
Накрая исках да кажа няколко хубави думи за бъдещето на блоговете и за настоящето им приложение в ПР практиката, но намерих една хубава мисъл на Thomas Pleil, Професор по ПР в висшето училище в Дармщат, който казва: „Блогърите контролират журналистите. Спортистите не би трябвало да блогват, поне по време на Олимпийските игри. Мениджърите блогват. Това означава, че блогърите могат да застрашат вашата фирма. Но това означава още, че блогърите могат да бъдат „шанс”за ПР-ите. Какво всъщност е значението на блоговете за ПР-а? Може би революция? Някои казват, че с болговете идва края на ПР-а, други виждат в тях началото на нов вид комуникация.”“
малките детайли, които допълват доброто впечатление от текста като любезното писмо, с обръщение и подпис, правилното наименоване на файла също не остават незабелязани при оформянето на оценката на писмената работа, а тя е – отличен 6
Не бих писала 6 – не ставам за преподавател. Прекалено съм взискателна към способните – знам, че винаги могат повече и така ги обезсърчавам 🙁
В същото време съм прекалено милосърдна към неможещите или нежелаещите да могат (трудно е да се определи). Защо ли го казвам? Все едно аз съм интервюирана 🙂
Всъщност, исках да благодаря за отговорите и още повече за смелостта да се анонсира подобно интервю.
Illa, аз благодаря! Радвам се, че имам (пък било то и виртуални) приятели като теб!
Радвам се, че го казваш. И аз така го чувствам
Кога се пише шест
Преподаването е минал и мил период в кариерата ми.
За късмет, възрастта на питомците (усмивка) не даваше терен да се поставят оценки. Обаче онзи ден, когато отново седнах с бившия си, любим преподавател по графичен дизайн на по кафе и говорихме за оценяване на изпитни работи, стигнахме до няколко универсилни извода
– ето сега насипвам директно опит и резултати от първоизточника, двадесет и седем години учене с отправна точка: интерес –
оценка се пише за усилието.
На някои им идва лесно.
При други е по-далеч и трябва да им се помага.
Една изпитна работа в редицата от тестове е само капка в река.
Обикновено
добрият педагог ЗНАЕ как да различи усилие от интерес и усилие за оценка.
Днес си мислих, че един триъгълен скайполог (ти, аз, трета страна) може да стигне и до други изводи, ако се обърнем към темата с публикуваните в блога ти материали…сега ми е много божулето и почти забравям какво друго ми хрумна ))
Какво пък, някои празнуваме по три дни.
Благодаря за горното, мисля че имаме материал за сравнение.
По конкретният пример, ясно личи структурата теза, антитеза, синтеза..сама по себе си, това е отправна точка на академична мисъл.
Не искам да се в възприеме като заяждане, но всички изброени предимства са и недостатъци:
„Блогът ни предоставя възможността за директна комуникация между компанията и публиките й.“
При блога липсва възможност за директна комуникация, там тя е ИНдиректна.
„Блогът е начин да кажем на публиките си, че има „реален” човек, който говори с тях.“
Зад блога може да не стои реален човек, по-скоро никога не знаеш кой стои зад блога – възможно е той да бъде писан от няколко души, а да се представя за трети, това не се среща толкова рядко при личните блогове.
„Лесно може да се кликне на линк, който да ни препрати към източници на информация с характер подобен на сайта на компанията.“
Това се отнася не само за блога, но и за почти всяка интернет страница.
„Чрез блоговте се спестяват дни работа, които биха се пропилели в чакане, материала на компанията да се появи в Интернет пространството“
Не винаги, няма голяма разлика в бързината дали ще го качиш на уеб-страница или в блог, а чакането дава възможност и за проверка на това, което ще се качи, което е важно за корпоративен сайт. В някои случаи продължава да важи поговорката: „Бързата работа – срам за майстора“.
„Все по-често журналистите търсят информация из блоговете.“
Това не говори много добре за журналистите. Все пак, може да си намериш някой добър източник на информация сред блогърите.
„Може да бъде качено голямо количество информация, която лесно да бъде намерена.“
Информация в повечето от блоговете се намира трудно, не винаги има търсачки, а и останалите уебсайтове полагат усилия за доброто организиране на информацията.
Така че преимуществата в същото време са и недостатъци:-)
Разбира се, нямам нищо против оценяването на студентката. Това е нейно мнение.
съгласна 🙂 всяка монета има две страни, зависи коя е отгоре 🙂
Жюстин, ако три шестици не значи само 6.00, а всичко от 5.50 нагоре, говори много лошо за теб, има един тип преподаватели, които при всяка оценка, която поставят все едно оценяват себе си, без изобщо да ги вълнува студента, както и да търсят вина и в себе си, ако някой не е успял да се справи по най-добрия начин…
voxy, истината е че има три 6.00 и около 10 – 5.50 и 5.75 🙂 Най-масови са петиците, следват четворките и оценки под 4 не съм писала, по-скоро не пиша оценка и каня човека да поработи още, но това са само 2-ма специално за тази работа. Надявам се, мисля си, че не съм от типа преподаватели, които описваш. Вярвам студентите ми ще го потвърдят.
Жюстин, май не си, все пак 5.50 са добър процент и разбира се студентите ти имат много по-добър поглед върху теб 😉