опааа бякство от/за грамотността

за успокоение на моите студенти този пост не е провокиран от тях

току що попаднах на „бякство

и се присетих за „слетобед“ (писано наскоро, човек с висше образование, хуманитарно) и за още по-силното „слетобет“ (писано от друг човек, също с висше образование, хуманитарно, някак на „техническите“ им е по-простено, или не?!)

за пълни членове и запетайки няма да говорим

има ли край неграмотността, важно ли е да пишем правилно във времето, в което ш=6, а 4=ч и т.н.?! само аз ли се потрисам от подобни неща и въобще заслужава ли си да се замисляме / постваме по темата?

ще допълвам тук сладки примери в този дух от нет-а и не само:
„модерни и конфортни мебели“

14 thoughts on “опааа бякство от/за грамотността

  1. Струва си, струва си, още повече във времето на безплатните програми за проверка на правопис за всички операционни системи. За предишното се спрях, ама тук, между другото, не се пише „оргинал“, а и според речника интернет е с малка буква. А членовете и запетайките са наистина трудни.
    „В Русия съм, в Русия съм…“

  2. Виктор, това за Интернет е голяма дилема, знаеш че върху няколко книги съм работила и все за Интернет и редакторите всеки път поставят въпроса (е, те са много стриктни, като е за книга всичко трябва да е ОК, макар често да не е, ама това между нас си и не е само от редакторите) … та „оригинал“ ми звучи ужасно демоде да пиша и предпочитам „оргинал“, а към Интернет все още имам респект, затова все още го пиша с главно И
    апропо и в името ми има правописна грешка, кажи коя е 🙂

  3. хубаво е повече да ползват подобни плъгинчета
    https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3

    за запетайките не съм съгласен, ако трябва да се спазват правилата, стават прекалено много и накъсват ненужно текста, също не смятам за толкова важен пълния член, добре е да не се прекалява с педантичността относно правописа, много по-важно е умението да се изразяваме

  4. Правописът е много важен именно защото е нещото, което помага да се изразяваме така, че да ни разберат. Препинателните знаци, пълните членове и другите уж ненужни неща помагат да се разбере какво се случва в едно изречение и коя част от него как се отнася към другите, защото написаният текст е много по-труден за правилно възприемане без интонацията, изражението или жестовете на говорещия. Дори често пренебрегваните главни букви в началото на изречението са много важни, защото помагат да забелязваме по-лесно началото и края му 🙂

    Към Жюстин: не, има и други, които се потрисат и да, темата си заслужава 🙂
    http://marfieta.wordpress.com/2008/01/07/dunno2/
    Много сме, силни сме!

  5. Извинявам се за двойния коментар, но какъв е този оргинал все пак и защо оригинал е демоде? Не разбирам 🙂

  6. Това 4 и 6 тръгна от времето, когато браузърите и имейл програмите не поддържаха (напълно) български. В момента всички читави програми поддържат кирилица и ползването на 4 и 6 (вместо Ч и Ш) е единствено белег за младежко желание за различност.
    Ползването на маймуница (majmunica) затруднява четенето (става 5 до 10 пъти по-бавно) и хората, от които зависи, трябва да всячески да му се противопоставят.
    Не спазването на граматически и правописни правила усложнява разбирането на прочетеното, но не много. То е белег на качеството на българския език на пишещия. Установявам (с времето), че вече по-малко ме дразнят такива грешки. Ето например, писането с малки букви не ме дразни 🙂
    При търсене на „Justine“ Google даде 11.7 млн резултата, а при търсене на „Justin“ 11.7 млн резултата 84.8 млн. Вероятно правилното е 2-рото.

  7. от Norman:
    Лелел, тая стринка чак пък се потриса…и аз се потрисам от тъпия ти, лишен от смисъл, безсъдържателен блог, но понеже съм много тактичен ниема да питам другите потребители за мнението им. ххехех

    БЛОГЪРИТЕ НА САПУН !

  8. Марин, предполагам знаеш, ама все пак
    „Justine“ е за женски род
    а „Justin“ е за мъжки
    от френски идва името, затова така 🙂

  9. За четворките и шестиците аз не зная, мислех, че произлизат от телефоните и ес-е-ме-си-те. А иначе, аз от „Правец“ 8 насам винаги съм си имал всички букви. 🙂 Само с „н“ по едно време имаше проблем, та трябваше да пишем „h“, ама това много малко хора май го помнят…
    Е, понякога научавам по нещо, например наскоро научих, че „1“ е ер-голям… и че „ж“ е „в“, ама нищо, майтап да става.

  10. @voxy:

    Аз пък несъгласен! 😉

    И запетайките, и пълен/непълен член са важни неща. Виж, в разговорната реч е по-различно. Също и докато си чатиш с някой, в такъв случай, дали си изпуснал по някоя и друга запетая са дреболии…

    Обаче има писане и писане. Представяш ли си в WikiPedia енциклопедията, как почват да пишат изпускайки запетайки и т.н., и се оправдават с това, че пишат „в Интернет“ и „това са дреболии“?

    Аз – не! 😀

    Блогването и коментирането в блогове е за мен не по-важно. И е хубаво да пишем грамотно винаги. Така се учим, но учим и другите:)

    Е, да, ок – когато оставяш коментар в блога на някой и нямаш EDIT бутон (в 95% от случаите;-) е нормално да си пропуснал по някоя и друга буква случайно, да си сбъркал тук или там. Може авторът на блога да ти редактира коментара, а може би не. Тогава не е толкова ужасно.

    Но ако списваш свой блог, тогава веднъж публикуван един текст, трябва да си го прочел и препрочел, за да си сигурен, че е добре написан, без правописни грешки, запетайките са си на място и пълен/непълен член са си както трябва:)

    Така мисля поне аз…

  11. az pyk ne sym syglasen 🙂 (izvinete no niamam kirilica, osobeno v ofisa)

    sega shte vi kaja koe e nai- smeshnoto, na terminal 2 na letishteto v praga ima razni ukazania koe moje i koe ne moje da se vnasia v kabinata na samoleta i pishe che „lap-tops“ sa razresheni 🙂 umriah da se smeia i ako niakoi se interesuva i snimka shte mu izpratia

    pozdravi

  12. e kabinata na samoleta be victore, deto sa putnicite – sedite edni takiva stresnati podredeni v redi4ki na sedalkite i 4akate da vidite kakvo shte stane, dokato edni hora izlivat kofi s goreshta voda vyrhu krilata na samoleta (i po- tochno eleronite) a pilota obiasniava po radioto che tova e normalna procedura i che da ne se striaskate 🙂
    e – ta tam mojesh da si vnasiash „lap-top“a

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *