ваканцията у нас е между 10 и 15 седмици, т.е. между два месеца и половина (за най-големите) и потчи четири месеца (за първолаците и подготвителен). мда, това си е чист кошмар за родителите …
мисля си, че това ваканцията от три месеца е нагласена така във времето, в което учениците ги водеха на бригади да помагат – една лятна бригада от 1 месец, бам и една есенна от 1 месец бам и хайде, ваканцията свърши …
днес чувам много хора казват, че децата им цяла ваканция са пред компютъра и/или телевизора
алтернативата е
– при баба на село, за който си има (търпеливаи гостоприемна) баба, със село, а и ако детето иска да ходи (често не иска, защото там го чака скука), но при баба за колко – за месец максимум, после на всички ще им дойде нанагорно,
– лагери – ето това е нещо прекрасно – децата порастват много бързо на лагера, отделят се от дома, стават самостоятелни, общуват с приятелите си дълго, говорят си страшни неща, забавляват се безкрайно! лагери, лагери, ама колко – стандартно училищните или други лагери са по седмица до 10 дена, седмица – една от 15! ок, нека успеем да си позволим 2 или 3 лагера – прави 3 седмици от 15,
– с мама и татко на почивка – прекрасно, ама стандартно те имат 2 до 3 седмици отпуск, да кажем 3 от 15,
– работа – тук усещам как половината от вас сбърчиха вежди, ама как детенцето ми ще работи, друга част си казват – ама това е наказуемо, я агенцията за закрила на детето да направи нещо! … аз мисля, че е в рамките не само на приемливото, но на задължителното. в Исландия, например, мои приятели в детството си ходели „на бригада“ да работят по цяло лято във ферма, което не им е попречило днес да са учени и университетски преподаватели, за там било норма децата да работят лятото, а и ваканцията е макс 6 до 8 седмици, не 15 …; моя приятека тук в София изпрати дъщеря си да помага в един офис – прекрасен начин да покажеш на един тийнейджър коло трудно се изкарват парите за новите кецки, за дисциплиниране и уплътняване на времето, което иначе ще е пред монитора или из моловете; Томи ходеше да помага в плод-зеленчука наблизо, да реди зеленчуци, да мете, да обслужва клиенти, доколкото може, плащахме му ние – по левче на час, до два часа на ден – беше ентусиазиран, а и събра пари за първата си китара 🙂 е, не говоря за 15 седмици (от 15) работа, но за 2-3-4 седмици мисля че е ОК, жалко, че по родното законодателство е толкова трудно това да се случи (легално).
и така – прости сметки в идеалния случай ако можем да имаме от всичко по малко – 4 седмици при баба, 3 седмици на лагер, 3 седмици с мама и татко на почивка, 3 седмици работа – що-годе ги докарахме до 13, а останалите – едва -две за подготовка за новата учебна година да ги оставим 🙂 и все пак – 15 са твърде много. време е да ги преосмислим.
рисунка: Томи, от конния лагер тази година
писах още по темата: децата и ваканцията
В Германия ваканциите са доста по-къси, но не мсиля, че това е по-добрият вариант. Децата ходят на почивка с мама и тате, може би и някъде на лагер или почивка с приятели и това беше, айде пак. За сметка на това другите ваканции са по-дълги отколкото в България.
От моите ваканции в България бих казала, че тези 15 седмици са прекрасни за „порастване“ и твоя план за оползотворяване изглежда оптимален, ако остава достатъчно време за безкрайно дъвчене на юнушестки философски проблеми 🙂
В Outliers – The Story of Success Малкълм Гладуел разглежда проблема с твърде голямата лятна ваканция – измислена, за да могат децата да помагат на родителите си в най-натовареното време от годината, това на прибиране на жътвата – от късна пролет до ранна есен. Много е интересно – това са двете предпоследни глави от книгата.
явно си много стара, щом мислиш че ваканцията е твърде дълга
шшшшшттттт…. много си е добре ваканцията 🙂 Дълга, дълга, ама ще вземе да свърши и после още по-лошо.
Не давай идеи, че ще вземат да се ентусиазират и да измислят някоя още по-голяма тъпотия.
да, стара съм …
То хубаво, че в Западна Европа ваканциите са по къси, ама у нас просто няма как да бъде другояче. По-голямата част от сградите на училищата са проектирани да влиза максимално слънчева светлина. Когато температурите навън надвишат 25-26 градуса, а в класните стаи има по тридесетина души накуп, доста трудно се издържа.
Виолета, предполагам имаш право … но 1-ви вместо 15-ти септември как ти се струва?
Томи, Томислав, е на Жюстин синчето. Браво, Жюстин, че сте направили това. Така се възпитават деца, а щом е бил и ентусиазиран, от това по-хубаво няма. Не много родители в България постъпват така, и е време да се учат вече така да правят.
А иначе, стара е жената, отдавна мина 30, ама още май няма 40.
Когато бях на 10, и на мене ми се виждаха не много млади такива жени, но пък и за стари не ги имах. 🙂 Направо са си гаджета.
Твърде много е за родителите, да измъдрят три месеца занимавки. Е, някои не се замислят и оставят децата сами … пред компютъра, на улицата, whatever… Иначе и аз мечтая за три месеца отпуск(ваканция) 🙂
Виждам, че „Монитор“ са изплагиатствали темата 🙁
ето тук – http://www.monitor.bg/article?id=255851