мда, както вече Гори блогна по темата – бяхме едни от 800-те души в залата в Деня на Котлър – голямо име, голямо гуру, всеки, който захваща да се занимава с маркетинг сигурно има поне една негова книга, а дори може би я е чел
недоразуменията в организацията отдавам на сложността да направиш целодневно събитие за толкова народ – наистина много хора; доста бяха дошли и от страната
за лекциите – моите лични очаквания не бяха много високи и се оправдаха; мнението на повечето хора, с които говорихме през почивките съвпада – леко разочарование; може би в стремежа си да каже много неща в рамките на един ден, непознаване и може би неглижиране на аудиторията, не знам; е, все пак е Филип Котлър и всички го слушахме с уважение
позитивното поне за мен бе това, че проф. Котлър потвърди с думите си тенденциите в маркетинга, които ние с екипа ми сме подели от доста време насам, т.е. във вярната посока сме 🙂
разбира се добре бе за тази голяма аудитория да чуе и от устата на толкова голям човек като Филип Котлър, че маркетинг без Интернет не става в днешно време, че онлайн има свои великолепни решения, които не бива да се неглижират и изпускат
второ позитивно – networking – да видиш на едно място много колеги, приятели, да побъбриш „на живо“, да „свериш“ набързо часовника 🙂
And how about hitting it for real here http://www.blogger-social.com/2007/08/blogger-social-.html
Имаш ден за регистрация и един живот за научаване о))
А направиха ли ти впечатление две странични неща?
Първо – преводът на PR материала, който течеше на екраните в почивките – изказванията на разните представители на спонсорите. По-некадърен английски от години не бях срещал… Явно някой „знае“ английски. Излагаме се пред целия свят.
И второ – през почивките масово се пушеше ВЪТРЕ във фоайето. Когато 200-300 души почнат да пушат вътре, пушекът с нож да го режеш… Сигурно завалията се чудеше в коя страна от третия свят е попаднал, та не се диша. Много ориенталско, много…
А семинарът беше интересен. Интересен реплика между две девойки зад мен чух:
„Ми тоооо, наш’та фирма… В смисъл, няма какво ново да науча тук.“
Все едно да гледаш как Майкъл Джордан играе баскетбол и да кажеш: „Ми кво, нищо ново не научих, човекът вкарва топката в коша…“
cid,
за превода, ако трябва да съм честна не съм видяла въобще да е имало нещо подобно, т.е. виждах едни грозни интервюта без звук да текат и пълно игнор
за пушенето – ужасно беше задимено, да …
Егасиму ! Забравил е че е бил в България още преди да си тръгне – цялото интервю http://www.investor.bg/?id=57215
in2h20 (bogus), да, през цялото време когато казваше някоя държава за пример искаше да каже „България“, а все му идваха други и „търсеше“ за по няколко секунди „България“, а за „София“ така и не се сети; е, не можем да му се сърдим, много пътува, на възраст е …
ако мога да си позволя и личен коментар – презентациите му бяха много old fashion, предполагам си има една дъъъълга за цял ден и си я минава като според зависи от аудиторията, а в случая част от аудиторията бе силно подценена, беше си лекция като за в университета 2-ри – 3-ти курс
иначе че е гуру, никой не му го отрича
Вече отметнах веднъж как www и Kotler нямат пресечна точка. Обаче книгите на гуруто се четат от доста народ.
Истината е, че страната няма стратегия за името си, нито лого, нито мото, нито сериозна рекламна кампания. С какво да я запомниш ?!
Ж, не се заяждам.
Ако нещо му бе направило впечатление, щеше да помни повече от киселото мляко. Запомнил е балтийците и бас ловя – влизат в следващия му семинар, в следващата му книга..по която ще се преподава на студентите на студентите ти.
И кой днес свързва млякото с друго освен с Австралия ?!
Кой е най-големият производител на кисело мляко, че и кооп ? Фонтера.
Кой работи с двадесет и пет асоциирани партньора,вкл университети, за да мултиплицира бактерията ? Зенландците. Оттам е и причината да имаме 20% завишение в цената на млякото в момента.
Никой
ама н и к о й
дето разбира малко нещо от маркетинг не свързва бг с мляко. Сега или след сто години.
Сигурно доста се е смял когато в топ 5 – пак – се е появил Джон Атанасов до компютъра. Това ми е любимия виц.
Проблемът е по-сериозен от нека да си направим поредната тв спот за бира. Жалко че няма воля, ей така, от професионална амбиция, да се седне и се разработи нещо за мрежата. За да не свързват хората бг с онези плоски шведски дамски задници в гугл (офиц реклама на Агенция по туризъм) и да не се подиграват навред на известното повече като кравешкото лайно „лого“ дето в черно бяло дори на лайно не прилича.
Истината за Котлър е бяла като графичния образ на България.
Но ако лекцията на Котлър е поръчкова и се прави по целева група, кой поръча страната да няма никакъв символ в ничие съзнание ?
Котлър бе идеалната фигура посланик, ако имаше ЕДНО нещо дето да влезе в главата на получателя.
За последен път дизайн видяхме през 1981. Оттогава дори шрифт не е получил популярност. Летището в София е най-афганистанската инстанция за фонтфетишисти. Ако не беше смешка.
И, да. Имам проект в чекмеджето. Вадя го всеки път когато един от десет души ми каже, че знае нещичко за София. Щото ако аз не го извадя, от посолството не може да получи инфо.
да, така е … какво е решението? къде е решението?
in2h20, проектът в чекмеджето ме заинтригува?
Правен е по снимки на Арабеск..аз първо рисувам на хартия и тогава пренасям в Илюстратор. Проектът е за лого. Имам и малка четири странна брошурка с акценти Архитектура, Обичаи, Религия..комуникирам с хора и затова по фотото има много хора. Беше изпитен проект, после стана На сериозно. Обичам си го.
Решението е просто. Образът на България е твърде важен, за да бъде оставен за изпълнение на държавата.
Когато се разбере че държавата не е изпълнител, а в настоящия й вид не може да бъде и поръчител на една масивна маркетинг акция, когато бг мото-лого-цялостна концепция (дали ще е за самолет или за сайта на президента) стане мисия – ще има резултат. Не виждам причина АВС НБУ да не направи концептуалнция казус. Важното е да се формулира интеграцията на отделните елементи (стратегически алианс)
Мога да те напътя към една чудесна книга как се прави това от местното бюро на Контрапункт – това е дизайн студиото на всички държавни институции. The Crown Touch е заглавието. Контрапункт проектира шрифтове. Някои от тях биват популяризиране чрез свободен достъп от сайта им, за цялата дизайнерска гилдия.
И
не прави грешката
проекта да се изработва от България или само българи.
Нито испанския имидж, нито турския са правени в Грей Испания или в Сачи Сачи Турция. Да видиш страната като наблюдател е същественото.
Работехме три националности, предложихме го гратис на посолството (същата година, когато външно министерство изпрати до българите живеещи в чужбина ?? до 29г ?? покана да направят лого и онез момчета в Германия излязоха с усмивката) и не е популяризиран в широк тираж.
Изработването на визуален образ на публична институция бе втория ми проект, отново ацент съчетаване на стратегия с послание. Там ползвах qtvr. В местните общини има позиция Chief Brand Officer, който се занимава изключително с образа на града за привличане на високо квалифицирана работна ръка, инвеститори или културен поток примерно.
Освен да го структурираме като следващата книга о))
Успех в четвъртък, стискам палци университет да я избере за помагало!
всичко това звучи много интересно и като ново предизвикателство
имаме да си говорим 🙂
благодаря, за четвъртък ще пиша после 🙂